נזקי שיא של 3 שנים לגידולי הפירות בשנת 2018

בשנה החולפת פיצתה קנט את מגדלי הפירות בכ-63 מיליון ₪. מרבית הפיצוי ניתן למבטחים בביטוח המורחב

בכתבה שפורסמה לאחרונה באתר ynet תחת הכותרת "אלו המזונות שיגרמו לכם להיות יותר מאושרים"  מצוטט מחקר שבדק האם ירקות ופירות טריים ישפיעו על הבריאות הנפשית יותר מירקות ופירות שעברו תהליך כלשהו. המחקר, שנערך באוניברסיטת אוטגו בניו זילנד, בדק 422 מבוגרים בני 25-18. הנחקרים ענו על שאלון שסקר את כמות הפירות והירקות הטריים אל מול הפירות והירקות המשומרים, האפויים והמבושלים בתפריט היומי שלהם. השאלון בדק גם משתנים נוספים כמו שינה, פעילות גופנית ועישון. במקביל, נבדק גם מצבם הנפשי של הנחקרים. תוצאות המחקר הראו כי צריכת פירות וירקות טריים מורידה את הסיכון לתסמיני דיכאון ומעלה את מצב הרוח החיובי ואת תחושת הסיפוק. החוקרים מסבירים כי פירות וירקות טריים מכילים בתוכם כמות גדולה יותר של רכיבים תזונתיים שמשפיעים לטובה על הבריאות הנפשית.
 
יתכן והיה צריך להוסיף למחקר גם אוכלוסיית מגדלי הפירות, אוכלוסייה הידועה באופטימיות שלה ובציפיה ש"השנה הולכת להיות הכי טובה שהייתה". אולם, כמו שכל מגדל יודע, לעיתים זה לא כך. מזג האוויר הקיצוני שפקד אותנו בשנה החולפת הביא לשיא של 3 שנים בהיקף הפיצויים ששילמה קנט למגדלים. מנתוני קנט, על רקע חידוש ביטוח הפירות לשנת 2019, עולה כי בשנה החולפת שילמה קנט למגדלים כ-63 מיליון ₪. מרביתם למבוטחים בביטוח המורחב. עוד עולה כי בשנה החולפת התקבלו בקנט כ-2,750 דיווחי נזקים לגידולי הפירות, בעיקר לגידולי תפוח עץ, מנגו, דובדבן, שזיף, נקטרינה, אפרסק, אגס ותמר. עוד עולה כי במהלך 3 השנים האחרונות פיצתה קנט את מגדלי הפירות בכ-125 מיליון ₪, כ-109 מיליון ₪ מתוכם שולמו למבוטחים בביטוח המורחב. בקנט אומרים כי מזג האוויר הקיצוני אותו אנו חווים בשנים האחרונות עלול להחמיר וכבר בתחילת 2019 אנו עדים לחורף סוער במיוחד.
 
בקנט מזכירים כי בעונה החולפת נגרעו מספר מיני פירות מהביטוח הבסיסי ובכללם, נקטרינה, אפרסק אגס, שזיף (יפני ואירופי), רימון, משמש שסק, תאנה גויאבה, חבוש ועוד,  אי לכך, הביטוח למינים אלו מותנה ברכישתו ישירות בקנט.
 
במסגרת ביטוח נזקי טבע, המעניק כיסוי ביטוחי כנגד פגעי מזג האוויר הגורמים לנזק כמותי ואיכותי בפרי, ניתן יהיה  לבטח כל חלקה ע"פ היבול הצפוי בה וכן לבחור בסכום הפיצוי בהתאם לרמות הביטוח המוצעות כך שישקף את יכולת הייצור של כל מגדל. במרבית המינים ומרבית האירועים תהיה ההשתתפות העצמית בשיעור של 5% מהיבול הפוטנציאלי או היבול המבוטח, לפי הנמוך מביניהם.
במסגרת ביטוח אסונות טבע,  המעניק כיסוי ביטוחי לנזקים אקלימיים שאינם מכוסים בביטוח נזקי טבע וכן נזקי מזיקים ומחלות לפרי שפגיעתם הינה בהיקף אזורי, הגורמים לנזק כמותי ליבול, עודכנה ההגדרה לסיכון חום לעצים. מבחינת  יבול מבוטח וסכום פיצוי מירבי ניתן לבטח את המטעים לפי יבול נורמטיבי או להגדיל את היבול המבוטח עפ"י ממוצע השיווק בארבע השנים (2014-2017) היבול המבוטח של מטע צעיר בשנות הניבה הראשונות ומטע בוגר שנה ראשונה יהיה על פי היבול הנורמטיבי.
 
עוד מציינים בקנט כי ביטוח המועצה אינו כולל ביטוח של מטעים שאינם מניבים. מטעים אלו ניתן לבטח בביטוח אסונות טבע ישירות בקנט. מומלץ לבטח מטעים לא מניבים בסמוך לנטיעה בכדי לקבל כיסוי מלא למטע.
נזקים בענף הפירות
פתיחת תפריט הנגישות  
(ESC) סגירת חלון הנגישות X דלג אל איזור התוכן (F10) טקסט מוגדל  גודל טקסט רגיל  הפעלה או ביטול של מצב ניגודיות